Üst Reklam

GİRESUN KAVUNU.!

Aksu Mahallesi Muhtarlığı, Organik Kavunun Adresi Oldu

Giresun’un sevilen simalarından ve Giresun Aksu Mahallesi Muhtarı Adem Önal, çiftçiye ekonomik katkı sağlayacak kavun ve karpuz yetiştiriciliğinin mutlaka yaygınlaşması gerektiğini söyledi.

Fındığa alternatif ürün olarak organik kavun fidesi dikmeye karar verdiğini belirten Önal; “4 dönemdir muhtarlık yapıyorum. Muhtarlık görevini 1990’da devraldım. O yıllarda Aksu Mahalle Muhtarlığı’nın bir binası bile yoktu. Giresun’da ilk muhtarlık binasını Aksu’da biz yaptık” dedi.

Önal yaptığı hizmetler hakkında şunları kaydetti: “İlk bilgisayar sistemini biz getirdik. Mahallemizde ikamet edenlerin kimlik bilgilerini kayıt altına aldık. Kan gruplarını kayıt altına aldık. Mahallemiz şehir merkezine uzak. Bütün fatura ödemelerini halkımızın ayağına getirdik. PTT acenteliğini getirerek mahallede hizmet etmeye başladık. Artık Aksu halkı; elektrik, su, kredi kartı ve telefon gibi ödemelerini burada yapıyor. Havale ve çek ödemeleri için şehir merkezine gitmiyor.

Özürlü ve yaşlılarımız aylıklarını almak için artık Giresun şehir merkezine gitmek zorunda değil. Fotokopi, fax gibi hizmetler muhtarlığımızdan verilebiliyor. Ayrıca Arıcılık, Okuma-Yazma, Dikiş-Nakış, Avcılık, Sıva-Karo-Fayans vs. gibi konularda Halk Eğitimi Kursları verdik ve vermeye de devam edeceğiz.

8 yıldır geleneksel Edirne, Çanakkale ve Bursa turlarımızı yapıyoruz. Aksu Mahallesi sakinlerini yurt içinde rehber eşliğinde gezilere götürüyoruz. Bu turlara GAP (Diyarbakır, Gaziantep, Mardin ve Şanlıurfa) turunu da ekledik. İlave olarak Konya ve Ürgüp turlarımız oldu. Halkımızı Giresun dışına çıkartarak, gezip görmelerini, buraların tarihi dokusu ve kültürel yönlerini tanımalarına vesile oluyoruz. Çok da istek var. Maddi imkânların yetersiz olması sebebiyle yılda ancak 2-3 tur düzenleyebiliyoruz.”

MUHTAR ÖNAL’DAN, KARPUZ VE KAVUN ÜRETİMİ

Aksu Mahallesi Muhtarı Adem Önal tarafından başlatılan proje ile bölgede kavun ve karpuz üretiminin geliştirilmesi ve yaygınlaşması hedefleniyor.

Muhtar Önal, yaptığı açıklamada, bir yıl önce başlattıkları proje kapsamında deneme olarak kavun ve karpuz üretiminin başarıyla sonuçlandığını ve bu uygulamayı hayata geçirmek için kurs vereceklerini ifade etti.

Önal, bölgenin bu meyvelerin üretimi için oldukça elverişli olduğunu kaydederek; “Mahalle ve bölge halkının en önemli geçim kaynağı fındık. Muhtarlık olarak fındığın yanı sıra halkımıza ek gelir getirici ürünler üretimi için projeler yürütüyoruz. Bunlardan birisi de karpuz ve kavun üretimi. Deneme üretimimiz başarılı oldu” dedi.

Ürettikleri karpuz ve kavunların son derece kaliteli olduğunu ifade eden Önal; “Başta mahallemiz olmak üzere bölgede kavun ve karpuzların yetiştirilmesini teşvik edeceğiz. Halkımıza ücretsiz tohumlarını dağıtarak üretimlerini yaygınlaştırmayı planlıyoruz. Üreticilerimize kavun ve karpuzların önemli gelir sağlayacağını tahmine diyoruz” diye konuştu.

Muhtar Adem Önal ayrıca; “Halk Eğitim ve Tarım Müdürlüğü’nün desteğiyle kurs verilecek. Kurs kayıtlarımız başlamış olup; yakın zamanda eğitim vermeye başlayacağız” şeklinde konuştu.

Haber: Fatma BULDUK UĞURLU – www.kerasushaber.net

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir