Üst Reklam

BULANCAKLININ İSYANI.!

Yaz mevsiminin gelmesi ile gurbetçilerin yoğunlaştırdığı araç sayısı sebebiyle Bulancak’taki otopark sorunu içinden çıkılmaz bir hale geldi.

Bulancak’ın bütün şehir içi yollarının kaldırımları tek taraflı olarak tamamen otomobillerin işgali altında kalıyor. Bundan dolayı kaldırımda yürüyecek yer bulamayan vatandaşlar, sıkıntı çekiyorlar. Engelli arabası ve bebek arabası ile gezenler ise en çok sıkıntı çeken grubu oluşturuyorlar.

Bulancak Belediyesi’nin resmi internet sitesinde yayınlanan projeler içerisinde otopark projesinin olmaması ise dikkat çekiyor. Konu hakkında düşüncelerini dile getiren Bulancaklılar, otopark sıkıntısı hakkında şu görüşleri paylaştı:

“Bulancak, Giresun’un en büyük nüfuslu ilçesi ve buna paralel olarak ihtiyaçları da diğer ilçelere göre daha fazla oluyor. İlkbahar ve yaz mevsiminin gelmesi ile birlikte gurbetçi hemşerilerimiz ilçemize geliyorlar. Ekonomik açıdan bakıldığında gurbetçilerimizin ziyareti Bulancaklı esnafımızın yüzünü güldürürken; Bulancak’ta artan araç sayısı sebebiyle otopark ihtiyacı gündeme tekrar geldi.

Ayrıca Ordu-Giresun Havalimanı’nın yapılması Bulancak için olumlu bir gelişme olmuştur. Ancak böyle büyük bir yatırıma oldukça yakın bir konumda olan Bulancak’ta havalimanı yatırımına paralel yatırımlara ihtiyaç var. Bu ihtiyaçlardan biri de otopark olarak ön plana çıkıyor.

Bulancak’ın şehir içi yollarına baktığımızda zaten kaldırımların bir tarafı tamamen otomobillerin işgali altında. Bazı yerlerde bu park etmiş otomobillerin yan tarafına ikinci sıra otomobillerin park ettiğini de görüyoruz. Bu da Bulancak’ın otopark ihtiyacını en bariz olarak gösteren bir tablodur. Yolların park eden araçlar sebebiyle daralması; özellikle ambulans ve itfaiye gibi acil müdahaleye gitmek durumunda olan araçlar açısından büyük sıkıntı oluşturuyor.

Otomobillerin sokaklara park etmesinden dolayı yaşanan trafik sıkışıklığının, şoförler arasında gerginlik yaratması sebebiyle endişe ediyoruz. Bu sıcak günlerde bu tartışmaların polisiye bir duruma gelmemesi en büyük temennimiz.

Sonbahar ve kış döneminde bile ilçemizin sokaklarının kaldırımlarına park etmiş otomobillerin görüntüsü Bulancak’a yakışmamaktadır. Yani otopark ihtiyacı sadece gurbetçilerin geldiği ilkbahar ve yaz dönemde değil, her mevsim için duyulan bir ihtiyaçtır. Gurbetçilerin geldiği dönemde bu ihtiyaç daha bariz bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Doğal olarak aracını park edecek yer bulamayan gurbetçilerimiz de bu durumdan dolayı mağdur olmaktadır.

Bir başka sorun da kaldırımların darlığıdır. Kaldırımlara park eden otomobiller yüzünden yürümekte zorlanmamız bir yana, araç park edilmemiş bazı kaldırımlarda bile 2 kişi yan yana geçemiyor. Kaldırımların darlığı yetmezmiş gibi esnaflarımız ürünlerini dükkân dışına bırakarak yürümemizi daha da zorlaştırıyor. Bu sorunun en önemli sebebi ise plansız ve projesiz yapılan yollardan ve kaldırımlardan kaynaklanıyor. Yolların ve kaldırımların mevcut durumundan daha geniş olması gerekirken, şu anki hali ile yetersiz kalıyor. Bu da yıllar önce Bulancak’ın şehir içi yollarının projesini çizenlerin gelecek nesillere yani bizlere ve çocuklarımıza bıraktığı büyük bir sorundur.

Bulancak Belediye Başkanı Recep Yakar’ın her geçen gün büyüyen ilçemizin en önemli sorunlarından biri olan otopark konusunda en kısa sürede bir projeyi hazırlayıp kamuoyu ile paylaşmasını bekliyoruz. Yolların ve kaldırımların genişletilmesi konusunda da Başkan Yakar’ın görüşlerini açıklamasını istiyoruz.”

OTOPARK YÖNETMELİĞİ

Madde 1- 3194 sayılı İmar Kanunu’nun 37. ve 44. maddelerine dayanılarak hazırlanan bu Yönetmeliğin amacı, yerleşme yerlerinde araçların yol açtığı, trafik sorunlarının çözümü için otopark yapılmasını gerektiren bina ve tesislerin neler olduğunun ve otopark ihtiyacının miktar, ölçü ve diğer şartlarının tespit ve giderilme esaslarını aynı Kanun’un 5. maddesinde tanımlanan ulaşım sistemlerini ve problemlerinin çözümünü gösteren imar planlarına uygun olarak düzenlemektir. Madde 2- (Değişik: RG-02/09/1999-23804)Bu Yönetmelik, 27/6/1984 tarihli ve 3030 sayılı Kanun kapsamında kalan Belediyelerde, son nüfus sayımına göre nüfusu 10 000 ve daha fazla olan yerleşmelerde, nüfusu 10 000’den az olmakla birlikte imar planı onaylanmış yerleşmelerde ve alanlarda ve imar planı bulunmamakla beraber bu Yönetmeliğin uygulanacağına dair Belediye Meclis veya İl İdare Kurulu kararı alınan bütün yerleşmelerde uygulanır. Sorumlu İdare Madde 15 – Bu Yönetmeliğin uygulanmasında yetki alanlarına göre Belediyeler ve Valilikler sorumludur.

Yapı Ruhsatı ve Kullanma İzinlerinin Verilmesi; Madde 7- Yapılacak yapılara bu Yönetmelikte belirtilen esaslara ve Belediye Meclislerince alınacak kararlara göre bina otopark yerleri ayrılmadıkça yapı ruhsatı, bu otoparklar inşa edilip hazır hale getirilmedikçe de yapı kullanma izni verilemez.

Haber: Fatma BULDUK UĞURLU – www.kerasushaber.net

Benzer yazılar

Yanıt verin.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir